Semen Analizi (Spermiyogram)

Semen Analizi (Spermiyogram) Nedir? Ejekulasyon sırasında penisden gelen sıvı ve içeriğinin miktar ve kalite yönünden değerlendirilmesi işlemidir. Bu test ile hem semen olarak adlandırılan sıvı kısım hem de mikroskopik olarak görülebilen hareketli hücreler olan spermler analiz edilir.

Erkek üreme potansiyelinin değerlendirilmesinde yapılan en önemli ve ilk başvurulan laboratuvar testidir.

Semen, spermleri ve çeşitli salgı bezlerinden salınan sıvıları içeren vizköz, beyazımsı bir sıvıdır. Hemen ejekülasyondan sonra yoğun, sonraki 10-30 dakika içinde ise sıvılaşarak akışkan hale gelen bir sıvıdır. Spermler semende bulunan başı ve kuyruğu olan hareket eden üreme hücreleridir. Bu özellikleri ile kadın vücuduna girdiklerinde hareket edip yumurtaya ilerler ve döllenme olarak adlandırılan yumurtayla birleşme sağlanır. Her semen örneğinde milyonlarca sperm, farklı miktarlarda fruktoz, tampon sıvıları, koagülasyon maddeleri, kayganlaştırıcılar ve spermi destekleyen ve döllenme işlemine yardımcı olan enzimler bulunur.

Semen analizinde ayrıca semen örneği yıkanarak, tedavi yönteminin planlanması ile ilgili bilgi sahibi olunabilmektedir. 3-5 günlük cinsel perhizin ardından uygulanan bu test ile, hangi tedavi yönteminin daha iyi sonuç vereceği ile ilgili önemli bilgi elde edilir.

Tipik bir semen analizi şu parametreleri ölçer:

  • Semenin hacmi, katılığı
  • Sperm konsantrasyonu (yoğunluk)
  • Toplam sperm sayısı
  • Sperm motilitesi (hareket edebilen sperm yüzdesi ve spermlerin hareket etme şekli)
  • Normal ve normal olmayan (hasarlı) sperm sayısı
  • Koagülasyon ve likefaksiyon
  • Fruktoz(semende bulunan bir şeker türü), pH (asidite)
  • İmmatür (olgun olmayan) sperm sayısı
  • Lökosit (Beyaz kan hücresi) ,enfeksiyon gösteren hücre sayısı

Test için sperm nasıl alınır?

Semen örneği bir saat içinde analiz edilmesi gerektiği için hemen analizden önce merkezde örnek alınması tercih edilmektedir. Semen bu iş için ayrılmış özel bir odada alınmaktadır. Kişi mastürbasyon yoluyla sperm örneğini özel bir kaba toplar.

Spermlerin kendini toparlayabilmesi için testten 2-5 gün öncesine kadar ejekülasyondan kaçınılmalıdır. Size bildirilen talimatlara dikkatle uyunuz.

Test nasıl kullanılır?

Semen analizi , bir erkeğin üreme potansiyelini belirlemek için kullanılan bir testtir. Semen analizi semen ve sperm ile ilgili birçok parametreyi değerlendirmektedir. Bir semen analizi 2-3 hafta arayla en az iki örnekte değerlendirilmelidir çünkü sperm sayısı ve semen yoğunluğu günden güne değişebilmektedir ve bazı koşullar sperm seviyelerini etkileyebilmektedir.

Test ne zaman istenir?

Semen analizi klinisyenin, bir çift ya da kişinin fertilite problemi olduğunu düşündüğü durumlarda istenir. Çiftlerden en az %10-20’si çocuk sahibi olmakta güçlük yaşamaktadırlar. Eğer erkek nedenli infertilite söz konusuysa fertiliteye neyin engel olduğunu belirlemek gebelik oluşması için yardımla üreme tekniklerinin uygulanabilirliğini belirleyebilmek için semenin analiz edilmesi gerekmektedir. Semen analizi anormalse, doktor tarafından belirlenen sürede test tekrar edilir.

 

Florence Ferticenter

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Kadıköy Florence Nightingale Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi© 2022 Tüm hakları saklıdır.

Tüm hakkı Florenceferticenter aittir - 2022